Kaštieľ Sokolovce – jeden z mnohých

Autor: Marek Ševc | 17.2.2019 o 4:06 | Karma článku: 10,05 | Prečítané:  4324x

Kaštieľ v obci Sokolovce je národnou kultúrnou pamiatkou, ruinou, bývalou psychiatrickou liečebnou a jednou z mnohých zničených historických budov na Slovensku. Dnes som na jeho chodbách strašil ja 

Rád by som sa podelil o moje fotografie z tohto opusteného miesta ale v skratke ku histórii.

Jedná sa o klasicistický kaštieľ, ktorý bol vystavaný začiatkom 18. storočia. K tomuto kaštieľu bola v druhej polovici 18. storočia vybudovaná veža s cimburím, ktorá slúžila ako hvezdáreň. V kaštieli sa vystriedali viaceré šľachtické rody. Nyáriovci od 17. storočia, Škrabalovci, v 18. storočí Amadeovci, Windischgrätzovci, Degenfeld - Schonbur, Hirschwerk, David Horn, Bernát Blum a Gyulayovci.

Posledný potomok rodov, žijúcich v tunajšom kaštieli, gróf Štefan Gyulai, odišiel zo Sokoloviec pred frontom v roku 1945. Podľa zápisu v obecnej kronike si najcennejšie veci odviezol na štyroch plachtových vozoch. Kaštieľ bol znárodnený a štát tu založil školu, detskú opatrovnu neskôr psychiatrickú liečebňu

Dnes je kaštieľ prázdny a príroda si pomaly berie späť to čo jej patrí. Dnes sa dá už len ťažko predstaviť ako toto miesto vyzeralo počas plnej prevádzky, šum ľudských rozhovorov, krokov a všetkých zvukov nahradilo ticho miestami sprevádzané kvapkajúcou vodou alebo padaním omietky – smutný osud mnohých miest. Aký je osud pacientov ktorý kedysi chodili rovnakými chodbami ako ja? Dočká sa kaštieľ rekonštrukcie? Svojimi fotografiami by som vám chcel predstaviť môj pohlaď na túto smutnú pamiatku pomocou môjho objektívu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poučme sa a nenechajme nehať chátrať ďalšie historické budovy v našom okolí. Nie jednotlivec ale záujem celej komunity dokáže zmeniť veci k lepšiemu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočner písal Zsuzsovej o sledovaní Sulíka a Rajtára chcel dostať do basy

Ďalšia časť Kočnerovej komunikácie potvrdzuje výpoveď Petra Tótha.

Dobré ráno

Dobré ráno: Je desivé vidieť, kto všetko si vás lustruje

Polícia si volá novinárov. Zisťujú, ako o nich zbierali informácie.

Stĺpček Petra Schutza

Posty pridelencov treba zrušiť

Inštitút pridelenca je azda najlukratívnejšou trafikou.


Už ste čítali?