Kúpele duchov

Autor: Marek Ševc | 29.8.2017 o 13:22 | (upravené 29.8.2017 o 19:37) Karma článku: 11,57 | Prečítané:  8860x

Minerálna voda z Korytnice získala v minulosti medaily na svetovej výstave 1873 vo Viedni a 1904 ako jediná európska minerálna voda na svetovej výstave v americkom St. Louis. V roku 2002 sa kúpele dostali do konkurzu a chátrajú   

Kúpele Korytnica majú bohatú a taktiež slávnu históriu. Počiatky kúpeľov siahajú už do 16. storočia. Služby kúpeľov využil napríklad Ľudovít Štúr ale aj cisár František Jozef. Do roku 1974 do kúpeľov premávala aj úzkorozchodná železnica - stopy po tejto trati sa dajú dodnes volným okom pozorovať v krajine smerom od Ružomberku. 90.roky priniesli privatizáciu kúpeľov a následný konkurz ktorý, viedol až ku krachu a uzatvoreniu komplexu. O histórii kúpeľov by sa nepochybne dala napísať pekná kniha , ja by som sa však chcel v mojom článku zamerať na aktuálny stav tohoto miesta počas mojej návštevy v auguste roku 2017. S fotoaparátom som toto tiché miesto navštívil aby som zachytil atmosféru a aktuálny stav. Ako to celé dopadlo uvidíte nižšie. 

Po príchode do Korytnice ma ako prvé zaujal kľud ktorý, tu panoval, miesto je obklopené prírodou a ani turistov tu zväčša nebýva mnoho. Pohľad na opustený kúpeľný komplex bol však depresívny. Jednotlivé budovy sa pomaly rozpadajú , príroda si berie späť to čo jej patrí. Tiché chodníky po ktorých kedysi chodili návštevníci zarástli pričom ich obklopuje šero zo všadeprítomných stromov a rastlín. Akonáhle som sa chodníkom dostal ďaľej od pár ľudí ktorý, boli pri prameňoch a ostal som sám medzi budovami zmocnil sa ma zvláštny pocit a v hlave mi napadla myšlienka ,že po zotmení by som  tu sám ostať nechcel. Je to neopisateľná škoda, že miesto ktoré, malo bohatú minulosť a taktiež  má obrovský potenciál sa dostalo do stavu v akom je momentálne. V areáli som stretol pamätníka, pána v rokoch, ktorý si Korytnicu pamätal z čias keď prekypovala ľuďmi. Oči mu úplne suché neostali.

Jedno z mála pozitív je fakt,že všetky pramene odkiaľ sa dá Korytnica nabrať sú zrekonštruované a plne funkčné. Funguje taktiež plnička na minerálnu vodu a nachádza sa tu aj prerobený penzión. Aký bude osud tohoto krásneho no zanedbaného miesta? Rád by som sa teraz s vami podelil o fotografie ktoré, som zachytil počas návštevy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografoval som na Pentax K-1 a Irix 15 2,4 Firefly , v prípade otázok ma neváhajte kontaktovať. Ďakujem za každé zastavenie a reakciu ! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?