Kúpele duchov

Autor: Marek Ševc | 29.8.2017 o 13:22 | (upravené 29.8.2017 o 19:37) Karma článku: 11,57 | Prečítané:  8756x

Minerálna voda z Korytnice získala v minulosti medaily na svetovej výstave 1873 vo Viedni a 1904 ako jediná európska minerálna voda na svetovej výstave v americkom St. Louis. V roku 2002 sa kúpele dostali do konkurzu a chátrajú   

Kúpele Korytnica majú bohatú a taktiež slávnu históriu. Počiatky kúpeľov siahajú už do 16. storočia. Služby kúpeľov využil napríklad Ľudovít Štúr ale aj cisár František Jozef. Do roku 1974 do kúpeľov premávala aj úzkorozchodná železnica - stopy po tejto trati sa dajú dodnes volným okom pozorovať v krajine smerom od Ružomberku. 90.roky priniesli privatizáciu kúpeľov a následný konkurz ktorý, viedol až ku krachu a uzatvoreniu komplexu. O histórii kúpeľov by sa nepochybne dala napísať pekná kniha , ja by som sa však chcel v mojom článku zamerať na aktuálny stav tohoto miesta počas mojej návštevy v auguste roku 2017. S fotoaparátom som toto tiché miesto navštívil aby som zachytil atmosféru a aktuálny stav. Ako to celé dopadlo uvidíte nižšie. 

Po príchode do Korytnice ma ako prvé zaujal kľud ktorý, tu panoval, miesto je obklopené prírodou a ani turistov tu zväčša nebýva mnoho. Pohľad na opustený kúpeľný komplex bol však depresívny. Jednotlivé budovy sa pomaly rozpadajú , príroda si berie späť to čo jej patrí. Tiché chodníky po ktorých kedysi chodili návštevníci zarástli pričom ich obklopuje šero zo všadeprítomných stromov a rastlín. Akonáhle som sa chodníkom dostal ďaľej od pár ľudí ktorý, boli pri prameňoch a ostal som sám medzi budovami zmocnil sa ma zvláštny pocit a v hlave mi napadla myšlienka ,že po zotmení by som  tu sám ostať nechcel. Je to neopisateľná škoda, že miesto ktoré, malo bohatú minulosť a taktiež  má obrovský potenciál sa dostalo do stavu v akom je momentálne. V areáli som stretol pamätníka, pána v rokoch, ktorý si Korytnicu pamätal z čias keď prekypovala ľuďmi. Oči mu úplne suché neostali.

Jedno z mála pozitív je fakt,že všetky pramene odkiaľ sa dá Korytnica nabrať sú zrekonštruované a plne funkčné. Funguje taktiež plnička na minerálnu vodu a nachádza sa tu aj prerobený penzión. Aký bude osud tohoto krásneho no zanedbaného miesta? Rád by som sa teraz s vami podelil o fotografie ktoré, som zachytil počas návštevy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografoval som na Pentax K-1 a Irix 15 2,4 Firefly , v prípade otázok ma neváhajte kontaktovať. Ďakujem za každé zastavenie a reakciu ! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Rok zmien: Kaliňák, Vaľová aj Kočner. Padali symboly moci

Aké boli najzásadnejšie udalosti od vraždy Jána Kuciaka.

ŠPORT

Hapal prekvapil, Slováci vyhrali rozdielom triedy

Novému trénerovi národného tímu Pavlovi Hapalovi premiéra vyšla.


Už ste čítali?